Çırılçıplak uyumanın, muhtemelen bilmediğiniz 10 faydası


UYKU insanın her gece yeterli bir süre yerine getirmesi gereken önemli bir ihtiyaçtır. Yeterli uzunlukta ve sağlıklı bir uykunun sayılamayacak faydaları bulunuyor. Bu birçok yazıda anlatılıyor zaten ama bir de bu uykuyu çıplak olarak uyursanız bu faydaların üstüne yeni faydalar eklendiğini biliyor muydunuz?

İşte çıplak uyumanın bilmediğiniz faydalarından bazıları:

1. Daha kolay.

Yatarken bir şeyler giymeyi dert etmek zorunda olmadığınız zaman işler daha kolaylaşır. Pijama almak zorunda kalmazsınız ve paranız cebinizde kalır. Yıkanacak çamaşırınız ve atmanız gereken çamaşırlarınız azalır. Çarşaflarınızı daha sık yıkamak zorunda kalabilirsiniz ama pijamalarınızı yıkamak gerektiği kadar sık değildir bu.

2. Evden daha sık çıkmanız için iyi bir yoldur.

Bazı insanlar işten çıkınca eve gelir gelmez pijamalarını giyinip oturur ve bunu gecenin sonuna kadar evde kalmak için bahane olarak kullanır. Bu insanı daha hareketsiz bir yaşam biçimine sevkeder ve kilo almak gibi sorunlara neden olur. Oysa günlük kıyafetleriniz üzerinizde kalmaya devam etse dışarı daha sık çıkma eğiliminiz artar ve bu da iyi bir şey.

3. Daha mutlu ve özgür hissedersiniz

Yatakta çırılçıplak uzandığınız hissini hayal edin. Pantolonunuz ve iç çamaşırınızdan kurtulmuşsunuz. Kadınlar, siz de o vücudunuzu sıkan sütyeni takmıyorsunuz. Sadece serin ve hafif iki örtünün arasında özgür uzanmışsınız. Bu duygu sizi gülümsetecek ve daha özgür hissettirecektir. Herkes , istediği zaman bu duyguyu yaşayabilir ve bu sizin daha mutlu bir insan haline gelmenize bile yardımcı olur.

4. Tenlerin teması en güzelidir.

Evliyseniz ya da sevdiğiniz insanla birlikte yaşıyorsanız ikinizin de çıplak uyuması tenlerinizin daha çok temas etmesine olanak verir; özellikle de birbirinize sarılarak yattığınız zaman. Bu tür biir temas ayrıca daha faal bir cinsel yaşam getirir. Tüm bunlar sevdiğiniz kişiye karşı duyduğunuz o güzel duyguları hissetmenize yardımcı olan nöro-iletken oksitosin hormonundan bol miktarda salgılanmasına yarar.
5. Daha iyi uyumanızı sağlar.

Birinci maddeye tekrar bakalım. Çarşaflara dolanan uçkurlar, kopçalar ya da giysiler yoktur. Gömleklerinizin üzerinizde kayıp dönmesinden endişe etmenize de gerek yoktur. Çıplak yattığınız zaman bu rahatsızlık veren şeylerin hiçbiri yoktur ve bu sizin daha iyi ve daha derin bir uyku çekmenize yardımcı olur. Daha iyi ve derin uykunun sizi daha sağlıklı yapacağını bilmeniz için bilimsel açıklamaya da gerek yoktur.

6. Cildiniz için yararlıdır.

Her şeyden önce cildiniz nefes almaya başlar. Edep yerleriniz, koltuk altlarınız ve ayaklarınız, yazın bile günün büyük bir bölümünde kumaşlar altında kapalı ve havasız kalır. Böylece vücudunuzun bu kısımlarına havalanma ve nefes alma şansı tanımış olursunuz. Islak ve havasız kalan deri nedeniyle oluşan mantar gibi deri hastalıkları riskini de azaltırsınız.

7. Kortizol dengenizi sağlar.

Kortizol, insan vücudunda kendiliğinden bulunan çok tuhaf kimyasaldır fakat çok zararları da bulunabilir. Çıplak uyuduğunuz zaman vücut ısınız ideal değerlerde korunur ve bünyeniz böylece daha iyi kortizol üretir. Eğer çok sıcak ortamda uyursanız kortizol seviyeniz çok yükselecektir ve uyandıktan sonra bile öyle kalacaktır. Bu durum artan bir anksiyeteye, canınızın sağlıksız yiyecekler çekmesine, kilo almanıza ve daha korkunç şeylere yol açabilir. Çıplak uyuyun ki vücut ısınız düşük kalsın, uykunuz sağlam olsun ve vücudunuz düzgün ve dengeli bir şekilde kortizol üretebilsin.

8. Melatonin ve büyüme hormonunuzu dengeler.

Aynı nedenlerle, her gece uyuduğunuz ortamı 21 (C) derecede sabit tutmak, vücudunuzun melatonin ve büyüme hormonu seviyelerini dengede tutar. Bu kimyasallar vücudunuzda yaşlanmayı önleyici etkiye sahiptir ve sağlıklı olmak bakımından önemlidir. Giyinik uyuduğunuz zaman vücudunuz ısınır ve bu hormonların etkin çalışmasını engeller. Bir başka deyişle, pijamalarla uyumak sizi daha hızlı yaşlandırır.

9. Cinsel organlarınız daha mutlu olur.

Erkekler için serin koşullarda uyumak testislerinin serin kalmasını sağlar. BU spermlerinizin sağlıklı kalmasına ve üreme sistemlerinizin normal fonksiyon göstermesine yardımcı olur. Kadınlar için daha serin ve havadar ortamda uyumak gerçekten maya mantarı enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Maya mantarı sıcak ve nemli ortamlarda daha kolay ürüyor. Serin ve kuru olduğu zaman maya mantarının üremesi önlenir.

10. Yazın uyumak daha tahammül edilir olur.

Yaz ayları iyi uyku uymanın zor olduğu zamanlardır. Eğer klimanız yoksa, yatak odanız epeyce bunaltıcı olabilir. Yatak kıyafetlerinden kurtulmanız ortamı daha rahatlatacaktır. Klimanız varsa, çıplak uyuyunca gece onu bile kapatabilir ve elektrik tasarrufu edersiniz.
Evet, bu önerilerin ışığında sizin de geceleri soyunup yatmayı düşünmenizin tam zamanı! Elbette giyinmenizin gerekebileceği durumlar da olabilir. Hastaysanız, ya da dışarısı soğuksa vücudunuzu sıcak tutacak bir şeyler giyinerek yatmalısınız ki daha fazla hasta olmayasınız.
Aksi halde, donsuz geceler!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

KATEGORİLER