Mutlu Bir Yaşam İçin 5 Tavsiye

Mutlu Bir Yaşam  İçin 5 Tavsiye

Artık yaşamımız öyle bir hale geldi ki iş stresinden kaçmak istediğimiz sosyal ortamlarda bile strese girebiliyoruz. Ancak birkaç kolay yöntem ile bu streslerden kendimizi uzaklaştırabiliriz.

1. Bilinçlenin

Bazı durumların sizi strese sokacağını önceden bilirsiniz. Ancak yine de bunları yapmanız gerekmektedir. Böyle durumlarda üzerinizde oluşacak stres hakkında bilinçlenin ve kabullenin. Kabullendiğiniz takdirde hislerinizin daha çok farkında olursunuz ve onunla baş etmeniz daha kolay hale gelir.

2. Spor Yapın.

Spor yapmak hem bedeni hem de ruhu dinlendiren bir aktivitedir. Düzenli bir şekilde spor yaptığınızda sorunlarınız ile daha rahat başa çıktığınızı görürsünüz. Aynı zamanda düzenli spor yapanların beslenmeleri de düzene girdiği için daha sağlıklı bir hayat sürmeye başlarlar. Alkol tüketimi de azalır.

3. Liste Yapın.

Sizi strese sokan şeyler etrafınızda düzensiz bir şekilde bulunuyorsa öncelikle onları bir düzene sokun. En acil olanları ilk sıralara yerleştirin. İşlerinizi bitirdikçe üzerini çizin veya listeden silin. Bu sayede her tamamladığınız işte biraz daha rahatlayacaksınız. Planlı bir şekilde ilerlediğiniz için stresiniz de azalacak.

4. Mizahı Elden Bırakmayın.

Sizi strese sokan durumlar hakkında kendi kendinize dalga geçebilirsiniz. Bu, o durumu gözünüzde daha hafifletecektir ve sizi strese sokmasının önemini azaltacaktır. Sorunlarınız karşısında gülüp geçebilmeyi öğrenmek gerekir. Hemen olacak bir durum olmasa da zamanla öğrenilebilir. Her strese girdiğiniz anda bunun diğer insanlar tarafından da yaşandığını aklınıza getirin.

5. Hobi Edinin.

Kafanızı dağıtmaya yarayacak hobiler edinin. Mutlaka hoşunuza gidecek ve sizi streslerinizden uzaklaştıracak bir hobi vardır. Denemekten korkmayın. Kendinizi keşfedin. Örneğin puzzle ve son zamanlarda bir hayli karşılaştığımız hobilerden biri olan mandalayı deneyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

KATEGORİLER